PozitifİK Ölçme, Değerlendirme ve Araştırma Hizmetleri
...

PIK Genel Yetenek Testi

"Genel yetenek testi kişinin sözel, sayısal ve şekilsel verileri hızlıca kavrama, bu veriler içinden mantıksal kuralları bulma ve bu bilgileri birleştirerek yeni problemleri çözmesi gibi çok yönlü düşünebilme kabiliyetini veya problem çözme yeteneğini ölçer. Test başka bir ifadeyle hızlı düşünebilen ve pratik zekalı kişileri seçmeye yöneliktir."

 

Bülteni Oku (Pdf)    Bülteni Oku (SlideShare)

...

MAVİ YAKA İŞE ALIMINDA SINAV UYGULAMALARI

"Literatürde mavi yakalı çalışan, mal veya hizmetin üretilmesinde, üretim sürecinin herhangi bir safhasında bizzat çalışanlar olarak tanımlanmaktadır. Bu tanımdan yola çıkarak ve mal/hizmet üretimindeki yerlerine, kullanmalrı için teslim edilen cihazların değerlerine, ürün/hizmet kalitesindeki sorumluluklarına, toplam çalışan sayısına oranlarına bakıldığında mavi yaka işe alım sürecinin kurumlar için ne kadar önemli olduğu ya da olması gerektiği görülmektedir. Nitelikli mavi yakalı çalışan işletmeler için; kaliteli ürün, verimli üretim süreçleri, minimum iş kazaları ve maksimum kar demektir."

 

Bülteni Oku

...

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ VE BAĞLILIĞI ARAŞTIRMASI

"En iyi reklam memnun ve bağlı müşterilerdir."

"Memnuniyet bulaşıcıdır. Ürün ve hizmetlerinizden memnun, markaya bağlı müşteriler sizin en iyi reklam ve pazarlama elemanlarınızdır. Ürünün gelişimine, marka bilinirliliğine, ters giden noktaların iyileştirilmesine katkı sağlarlar. Bunun için araştırmalarla müşterilerden geribildirim almak gelişim için bir fırsattır. Yapılan araştırmalar, ürüne ve/veya markaya bağlı müşterilerin tavsiye oranlarınn her yıl %50 arttığını göstermektedir. Bağlı müşterilerin ürünle duygusal bağları vardır, onlar için fiyat önemli değildir ve ürünü yeniden alma ihtimalleri normal müşterilere göre 12 kat daha fazladır."

 

Bülteni Oku

...

YETKİNLİK/PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ

Başarıya Değer Biçmek

"Performans değerlendirmesi, kurumun hedeflerini ve beklentilerini çalışanla formel bir şekilde paylaşmaya ve ortak bir payda da buluşmaya, değerlendirmeler sonucu çalışana geribildirim vererek çalışanda farkındalık yaratmaya, çalışanın gelişimini sayısal verilerin ışığında planlamaya yarayan bir süreçtir. Bunun dışında performans değerlendirmesi kuruma terfi, prim, ücret, rotasyon ve işten çıkarmalar için sayısal veriler sunar."

 

Bülteni Oku